Kilka tysięcy młodych ludzi wzięło udział w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza, jaka odbyła się w minioną sobotę w Gnieźnie. Wśród tej rzeszy pielgrzymów była także blisko 20 – osobowa grupa ministrantów z naszej parafii. Dołączyło do nas także kilku ministrantów z pijarskich parafii w Rzeszowie i w Łapszach Niżnych.

Z Krakowa wyjechaliśmy w piątek 7 czerwca w samo południe. Po ośmiu godzinach jazdy dojechaliśmy do miejsca naszego noclegu – do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie (15 km przed Gnieznem). Przywitał nas tam i bardzo życzliwie przyjął proboszcz parafii ks. Adam Kapka oraz przedstawiciele Gminy i Straży Pożarnej. Pijarzy są w Czerniejewie dobrze znani, ponieważ właśnie tam w roku 1735 urodził się ks. Onufry Kopczyński – pijar, poeta, łacinnik, prekursor badań nad gramatyką języka polskiego i autor pierwszego podręcznika gramatyki języka polskiego. Przez kościołem w samym centrum miasteczka znajduje się plac jego imienia a ks. Onufry patronuje również tamtejszej szkole.

W sobotę rano pożegnaliśmy się z Czerniejewem i wyposażeni przez proboszcza w Krówki z tamtejszej fabryki cukierków, udaliśmy się do Gniezna. Po rejestracji grup i zawiązaniu wspólnoty, na gnieźnieńskich Błoniach przy katedrze sprawowana była uroczysta Msza św. Przewodniczył jej w  imieniu ks. Prymasa biskup pomocniczy Archidiecezji Krzysztof Jakub Wętkowski w asyście biskupa seniora Bogdana Wojtusia i bp Adama Bałabucha, odpowiedzialnego z ramienia KEP za Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza.

Po Eucharystii i obiedzie w ogrodach seminaryjnych każda z grup, pielgrzymując po kolei do siedmiu znajdujących się w centrum miasta kościołów, rozpoczęła ,,Drogę Wiary.” W każdej ze świątyń rozważaliśmy jeden z sakramentów św. W katedrze na przykład pochylaliśmy się nad ważność sakramentu chrztu św. Na jego pamiątkę zostaliśmy pokropieni wodą z jeziora lednickiego. Po ,,Drodze Wiary,” od kościoła św. Michała rozpoczął się uroczysty procesyjny korowód, który z relikwiami św. Wojciecha przeszedł przez centrum miasta aż na Błonia przy katedrze. Tam na zakończenie wszyscy odśpiewaliśmy Nieszpory o św. Wojciechu, po których rozpoczął się koncert Siewców Lednicy.

Do Krakowa wróciliśmy dokładnie o północy. Zmęczeni, ale na pewno nie głodni i nie niezadowoleni. Przez całą pielgrzymkę towarzyszyło nam piękne słońce i tylko gdy wyjeżdżaliśmy już z Gniezna poleciało na nas z góry kilka kropel deszczu. Bez wątpienia dla nas wszystkich był to czas ładowania duchowych akumulatorów.  Stojąc wysoko przy ołtarzu i spoglądając na Błonia wypełnione ubranymi w komże i alby ministrantami i lektorami można z jeszcze większą śmiałością patrzeć w przyszłość. Bo tak, jak powiedział biskup Adam, ci młodzi ludzie są wiosną Kościoła i nadzieją dla Ojczyzny.

Dzieląc się z Wami wrażeniami z Gniezna, proszę jednocześnie o modlitwę za naszych ministrantów i lektorów. Niech w swoim życiu zawsze wierni pozostaną tym wartością, których uczy Ewangelia.

o. Piotr Recki SchP
prowincjalny moderator LSO