W roku szkolnym zbiórki ministranckie odbywają się:
• We wtorki o godz. 17:00 - dla młodszych ministrantów
• We środy o godz. 17:00- dla starszych ministrantów
• We czwartki o godz. 19:00 -dla lektorów i kandydatów na lektorów
• W piątki o godz. 15:30 dla aspirantów i kandydatów
• W piątki o 19:00- dla lektorów i kandydatów na lektorów
• Soboty od 10:30 sport na sali gimnastycznej
• W pierwsze soboty miesiąca dzień skupienia

o. Piotr Recki SchP
Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza

Mateusz Łyczko
Prezes Liturgicznej Służby Ołtarza


Nasza Liturgiczna Służba Ołtarza liczy ponad siedemdziesięciu ministrantów, lektorów i ceremoniarzy.
W naszej parafii formacja liturgiczna odbywa się według zaproponowanego przez twórcę ruchu oazowego, księdza Franciszka Blachnickiego, modelu:

* aspiranci - W tym czasie przyszli ministranci nie zakładają jeszcze komży ani żadnej innej szaty liturgicznej. Na zbiórkach uczą się podstaw służenia oraz poznają modlitwy ministranckie. Po wstępnym okresie przygotowania, który trwa około 3 miesięcy, przyjmowani są uroczyście na kandydatów w Uroczystość Chrystusa Króla.

* kandydaci – chłopcy, ubrani w samą komże, mają prawo wykonywania przy ołtarzu niektórych funkcji, pogłębiają swoją wiedzę o roku liturgicznym, używanych szatach i naczyniach liturgicznych oraz kontynuują naukę służenia. Po rocznej formacji otrzymują już kompletny strój składający się z komży, pelerynki i sutannki ministranckiej.

* ministranci – ta najliczniejsza przy ołtarzu grupa, w zależności od stażu ministranckiego poszczególnych chłopców, dzieli się na:
-ministrant choralista , najważniejszą funkcją choralisty jest dawanie znaków dzwonkami.
-ministrant światła, jest specjalistą w noszeniu świec podczas procesji oraz w czasie odczytywania Ewangelii.
-ministrant księgi, odpowiedzialny jest za wszelkie księgi liturgiczne używane podczas Mszy Świętej oraz nabożeństw.
-ministrantów ołtarza, zadaniem ministranta ołtarza jest służenie kapłanowi przez przynoszenie i podawanie darów oraz wcześniejsze ich przygotowanie.

* lektorzy –oddzielna grupa posługujących przy ołtarzu chłopców, którzy odbyli kurs lektorski i przyjęli błogosławieństwo, pozwalające im na czytanie Słowa Bożego w czasie Mszy św. i w czasie nabożeństw.

* ceremoniarze –zostaje nim osoba, która dobrze zna liturgię i przeszła odpowiednie kursy. Musi wykazywać się dużą wiedzą oraz umiejętnością pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest to najbardziej zaszczytna i najważniejsza posługa w formacji ministranckiej.
W pierwsze czwartki każdego miesiąca spotykamy się wszyscy wraz z naszymi rodzicami na wspólnej Eucharystii o godzinie 18:00, a po mszy na spotkaniu wspólnotowym w kawiarence.
Ponadto często organizujemy wspólne wyjścia np. do parku trampolin, do kina, na pizzę, na kręgle, wycieczki np. w góry, na kajaki, na narty. Bierzemy udział w zawodach sportowych np. w Mistrzostwach Polski LSO w piłce nożnej, czy w parafiadach.
Liturgiczna Służba Ołtarza zaprasza wszystkie osoby, które swoją obecnością i czynnym zaangażowaniem chcą przyczynić się do godnego i pięknego przebiegu liturgii, a tym samym być bliżej samego Chrystusa.

Kontakt:

o. Piotr Recki SchP
Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza

Mateusz Łyczko
Prezes Liturgicznej Służby Ołtarza
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel. 889-249-533

Zapraszamy również na stronę facebookową naszej służby liturgicznej...

Z kart historii